Vlastimil Hovorka - Osecký fotbale, jak na tom si?

17.10.2008 21:46

 

Osecký fotbale, jak na tom si?


 

Psal se 11. červenec roku 2008 a já jsem vyrazil na svolanou valnou hromadu FK Viktorie Velký Osek. Na jednu stranu ze zvědavosti a na druhou s odhodláním v případě potřeby podat pomocnou ruku. Vývoj samotné valné hromady byl pro mne nemilým překvapením. Nešlo nevzpomenout na český film Kožené slunce. Podrobnosti nehodlám komentovat, ale k mé pomocné ruce nakonec došlo. A tak jsem se ani nevím jak stal členem výboru Viktorky.


 

Prázdniny utekly jako voda a začala nová sezona 2008 – 2009. Začátek nebyl nejslavnější. Výbor se sice začal fungovat ve čtyřech lidech, kteří chtěli něco pro osecký fotbal udělat, ale podmínky pro jeho práci byly přinejmenším problematické. Týmy A i B se složitě dávaly dohromady a účast na trénincích byla mizivá. Nový trenér z toho určitě neskákal radostí. Dorostenecký tým z důvodu nedostatku hráčů vůbec nebyl přihlášen do soutěže. Ke všemu domácí zápasy byly bez otevřené hospody a to nelákalo ani fanoušky.

Rozjezd byl tedy se skřípějícími zuby, ale po více než půli podzimní sezony se dá říci, že se přece jenom něco daří. Účast na trénincích je alespoň v některých termínech uspokojivá a i když s obtížemi, daří se dát dohromady i mužstva k zápasům. Začala fungovat i hospoda. Áčko hraje v přeboru uprostřed tabulky a je jen škoda, že zbytečně přišlo o nějaké body. Béčko je v III. třídě poslední, ale je nutno podotknout, že se v současné době dá jen těžko očekávat něco víc. Buďme upřímní a řekněme, že patří spíše do třídy čtvrté.

Daří se tedy držet klub v chodu, ale můj dojem je ten, že je to stále jenom udržovací stav.


 

Největší problém spatřuji v tom, že nemáme dorostenecký tým. Pokud jej v co nejbližší době nedáme znovu dohromady, můžeme si zadělat na opravdu velké problémy v budoucnosti. Někdo si možná myslí, že maluji čerta na zeď, ale jsem toho názoru, že právě tato mezera může být v budoucnu citelná, hluboká a jen velice těžko zacelitelná. Tím spíš, že se někteří osečtí kluci v dorosteneckém věku rozutekli do okolních týmů a v současné době nevíme s jakou chutí a zda vůbec se budou chtít do oseckého fotbalu vrátit. Těch co hrát za Osek chtějí je v současné době po málu.

 

Jak tedy z toho ven?

Základním rysem současného oseckého fotbalu je rozdělení mládežnického, tedy přípravky a žáků a fotbalu dospělého. Dorostu a mužů. Existují zde dva oddíly a to Fotbalová Škola a Viktorka. Kladu si otázku, zda je tento stav ku prospěchu celého oseckého fotbalu. Řešení, které je unikátní nejenom v rámci okresu, kraje, ale i celé republiky?. V čem prospívá oseckému fotbalu?

Samozřejmě, řekněme, že Fotbalová Škola je přímo zaměřena na děti a jejich fotbalový rozvoj. Konstatujme, že to její funkcionáři a trenéři dělají v rámci možností dobře. Jaká je však nastavena kontinuita rozvoje malých elévů směrem k Viktorce? Jsou tyto děti do budoucna myšlenkově spojeni s oseckým fotbalem, potažmo s Viktorkou? Situace dorosteneckého týmu tomu nenasvědčuje.

Určitě se shodneme, že fotbal je i kulturní záležitostí a právě proto je potřeba jej pro Osek udržet. Jak toho ale v současné době dosáhnout?

Dle mého názoru je potřeba si pokládat a zodpovídat otázky. A to společně. Fotbalová Škola s Viktorkou. Blíže se semknout a spolupracovat. Nehrát si na vlastním písečku. A hlavně říci si, co je hlavním a společným cílem obou organizací.

Nechci říci, že neexistují další možnosti, jak osecký fotbal udržet. Jednou z nich je nakoupit hráče odjinud a s nimi něco hrát. Bohužel, by to mohlo dopadnou tak, že kmenových osečáků v týmu bude poskrovnu. To snad nikdo nechce a za druhé by to stálo spoustu peněz. Kdo Vám je v dnešní době dá?

Začněme tedy spolu jednat, sedněme si k jednomu stolu a najděme cestu k tomu, aby se osecký fotbal stal opět uznávaným a aby se k němu obrátili fanouškové a zejména hráči opět čelem. Pouze tak zajistíme našemu fotbalu budoucnost. Pokud pro to uděláme maximum a bude to fungovat, tak to uvidí i ostatní. Přiláká to malé fotbalisty a jejich rodiče, kteří si řeknou, že má cenu za Osek hrát a přiláká to i diváky či případně sponzory.

Buďme otevření a vnímaví. Neschovávejme se do vlastního My. Potom poznáme co si myslí obyčejný fanoušek a můžeme mu vyjít vstříc.


 

Na konec chci říci, že bych byl rád, aby tento článek rozpoutal opravdovou diskuzi. Zatím není pozdě.

Diskusní téma: Vlastimil Hovorka - Osecký fotbale, jak na tom si?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Ohodnoťte článek jako ve škole od 1 do 5

1 (11)
69%

2 (1)
6%

3 (0)
0%

4 (0)
0%

5 (4)
25%

Celkový počet hlasů: 16